Votvírák: Tajemství každé domácnosti odhaleno

Votvírák

Historie votvíráku

Přestože se to nezdá, otvírák na konzervy, jak ho známe dnes, nebyl vynalezen ve stejnou dobu jako konzerva sama. Zatímco konzervy se objevily už na počátku 19. století, první otvíráky spatřily světlo světa až o desítky let později. První konzervy se otevíraly improvizovaně, například dlátem a kladivem, což bylo nejen nepraktické, ale i nebezpečné.

Zlom nastal v roce 1858, kdy Ezra Warner patentoval první otvírák s bodcem, který se zabodával do víčka a páčením ho otevíral. Tento vynález byl sice krokem vpřed, ale otevírání konzerv s ním bylo stále poměrně náročné. Revoluci v otvírání konzerv přinesl až v roce 1870 William Lyman, který vynalezl otvírák s kolečkem, jež se otáčí po okraji konzervy a plynule ji otevírá. Tento typ otvíráku se s drobnými úpravami používá dodnes.

Různé typy votvíráků

Existuje mnoho druhů otvíráků na víno, z nichž každý má své výhody a nevýhody. Mezi nejběžnější typy patří:

Číšnické otvíráky, známé také jako "sommeliérské nože", jsou kompaktní a efektivní. Mají malou čepel na odříznutí fólie a spirálový šroub, který se zašroubuje do korku. Páka pak umožňuje snadné vytažení korku.

Křídlové otvíráky mají dvě ramena, která se zvedají, když se šroub otáčí do korku. Jsou snadno použitelné, ale vyžadují větší sílu.

Elektrické otvíráky otevírají láhve stisknutím tlačítka. Jsou rychlé a pohodlné, ale vyžadují baterie nebo elektrickou zásuvku.

Pneumatické otvíráky používají k protažení korku stlačený vzduch. Jsou rychlé a snadno se používají, ale mohou být dražší.

Vývrtkové otvíráky mají tenkou kovovou spirálu, která se zašroubuje do korku. Poté se korek vytáhne pomocí rukojeti. Tyto otvíráky jsou levné, ale vyžadují určitou praxi.

Při výběru otvíráku na víno je důležité zvážit, jak často ho budete používat, jaký typ lahví obvykle otevíráte a kolik chcete utratit.

Výběr správného votvíráku

Výběr správného otvíráku na víno se může zdát jako triviální záležitost, ale ve skutečnosti může ovlivnit celkový zážitek z pití vína. Špatný otvírák může způsobit rozpad korku, což ztíží vyjmutí a může zanechat v láhvi drobky.

Pro začátek je dobré zvážit klasický křídlový otvírák. Je cenově dostupný, snadno se používá a spolehlivě si poradí s většinou korkových zátek. Pro ty, kteří hledají něco elegantnějšího, je tu pákový otvírák. Ten využívá systém pák k hladkému a snadnému vytažení korku.

Pro profesionály a nadšence do vína je ideální volbou otvírák typu sommelier, známý také jako číšnický otvírák. Jeho kompaktní design a víceúčelové využití z něj dělají skvělou volbu pro otevírání lahví vína v restauracích i doma. Bez ohledu na to, jaký typ otvíráku si vyberete, ujistěte se, že je vyroben z kvalitních materiálů a má robustní konstrukci, aby vám dlouho vydržel.

Správné otevírání lahví

Otevírání lahví se může zdát jako triviální záležitost, ale i zde existují správné a špatné postupy. Ať už otevíráte víno, pivo nebo limonádu, vždy dbejte na bezpečnost a etiketu. Před otevřením láhev zkontrolujte, zda není poškozená.

U vína používejte vývrtku s nožem a odstraňte horní část kapsle. Následně opatrně zaveďte spirálu vývrtky do korku a plynulým pohybem ji vytáhněte. U šumivých vín dbejte na to, aby korek nevystřelil nekontrolovaně. Láhev držte v úhlu 45 stupňů a otáčejte lahví, ne korkem.

Pivo otevírejte otvírákem na lahve. Páku otvíráku umístěte pod okraj zátky a jedním plynulým pohybem ji otevřete. U limonád a dalších nápojů s korunkovým uzávěrem postupujte stejně jako u piva.

Pamatujte, že správné otevírání lahví je známkou kultury a respektu k nápoji i společnosti.

Využití votvíráku v domácnosti

Otvárák na konzervy, ten nenápadný pomocník v kuchyňské zásuvce, má mnohem širší využití, než by se na první pohled mohlo zdát. Samozřejmě, jeho primární funkcí je otevírání konzerv s různým obsahem, od rajčat přes fazole až po ryby. Ale věděli jste, že vám může pomoci i s otevíráním skleněných lahví s uzávěrem twist-off, pokud vám chybí dostatek síly? Stačí opatrně vsunout otvírák pod okraj víčka a jemným pohybem nahoru ho uvolnit.

Kromě otevírání se dá otvírák využít i k drobným opravám v domácnosti. Potřebujete například odstranit starý silikon z vany nebo okna? Ostrou hranou otvíráku ho snadno seškrábnete. Podobně vám poslouží i při odstraňování starých samolepek z nábytku nebo oken.

Zajímavosti o votvírácích

Věděli jste, že otvíráky na lahve, jak je známe dnes, existovaly až od konce 19. století? Předtím se lahve otevíraly nejrůznějšími nástroji, jako byly nože, mince nebo dokonce zuby. První otvírák na lahve byl patentován v roce 1892 Williamem Painterem a byl inspirován nástrojem používaným k otevírání sudů. Od té doby se otvíráky staly běžnou součástí domácností a existuje nespočet jejich variant, od jednoduchých kovových až po designové kousky. Některé otvíráky jsou dokonce sběratelskými předměty a jejich cena může dosahovat vysokých částek. Takže až si budete příště otevírat lahev svého oblíbeného nápoje, vzpomeňte si na historii tohoto nenápadného, ale užitečného vynálezu.

Publikováno: 11. 06. 2024

Kategorie: domácnost

Autor: Karolína Němcová

Tagy: votvírák | nástroj na otevírání lahví