Výroba klíčů: Kdy a kde si nechat vyrobit náhradní klíč?

Výroba Klíčů

Typy klíčů pro domácnost

V domácnosti se běžně setkáváme s různými typy klíčů, které slouží k otevírání a zavírání zámků na dveřích, oknech, schránkách a dalších objektech. Mezi nejběžnější typy patří:

Fabkový klíč - tradiční typ klíče s plochým nebo vroubkovaným profilem.

Bezpečnostní klíč - složité profily a bezpečnostní prvky, které ztěžují kopírování.

Cylindrický klíč - malý klíč s profilem na obvodu, používaný pro cylindrické vložky.

Autoklíč - dálkové ovládání centrálního zamykání a imobilizéru.

Visací zámek - kovové těleso s okem, do kterého se zasouvá klíč ve tvaru "U".

Výběr správného typu klíče závisí na typu zámku a úrovni zabezpečení, kterou požadujeme.

Kde vyrobit klíč?

Potřebujete nový klíč do bytu, auta nebo visacího zámku? Možností, kde si nechat klíč vyrobit, je hned několik. Klasikou jsou specializované prodejny s klíči, které najdete ve většině obchodních center a nákupních zón. Výhodou je rychlost a dostupnost, nevýhodou pak může být vyšší cena. Levnější variantou je oslovit zámečníka, který vám klíč vyrobí na počkání. Nezapomeňte si ale předem ověřit cenu, která se může lišit v závislosti na složitosti klíče.

Cena výroby klíče

Cena výroby klíče se liší v závislosti na typu klíče a složitosti jeho zabezpečení. Jednoduchý klíč k visacímu zámku může stát pár desítek korun, zatímco složitější klíč s elektronickým čipem k autu může stát i několik tisíc korun.

Cenu ovlivňuje také to, kde si klíč necháte vyrobit. U zámečníka zaplatíte obvykle méně než ve specializované prodejně. Vždy je ale důležité vybrat si spolehlivého a zkušeného klíčníka, který použije kvalitní materiály a zajistí, aby byl klíč vyroben přesně podle vašich potřeb.

Doba výroby klíče

Doba výroby klíče se liší v závislosti na typu klíče a složitosti jeho zabezpečení. Zatímco obyčejný klíč od visacího zámku vám zhotoví v železářství během pár minut, výroba klíče k bezpečnostním dveřím zabere mnohem déle. V takovém případě je potřeba počítat s objednáním a dodáním speciální bezpečnostní vložky, což může trvat i několik týdnů. Samotné vyrobení klíče pak obvykle nezabere déle než pár hodin. Vždy je ale lepší se informovat přímo u zámečníka, který vám sdělí přesnější časový odhad.

Bezpečnostní tipy

Ať už jsi kdekoli, tvoje bezpečnost je na prvním místě. Vždycky dej vědět někomu blízkému, kam jdeš a kdy se plánuješ vrátit. Nesdílej svoje osobní údaje s cizími lidmi a buď opatrný na podvodné emaily nebo telefonáty. V noci se vyhýbej špatně osvětleným a opuštěným místům a cestuj raději s někým. Pokud se ocitneš v situaci, kdy se necítíš bezpečně, neváhej kontaktovat policii. Pamatuj, že tvá intuice je tvůj nejlepší přítel – pokud se ti něco nezdá, pravděpodobně na tom něco bude.

Publikováno: 03. 06. 2024

Kategorie: domácnost

Autor: Nesvobodová Nora

Tagy: výroba klíčů | výroba kovových klíčů